Epilepsili Köpeklerde Beslenme

Epilepsili insanlarda ketojenik diyet kullanımı 1920’li yıllardan beri uygulanan bir yöntem olarak bilinmektedir. İnsanlarda perhiz / oruç gibi durumlarda meydana gelen vücudu aç bırakma sırasında meydana gelen metabolik ve biyokimyasal değişiklikleri antikonvülzan (epilepsi karşıtı) özellik gösterdiği ortaya konulmaktadır. Köpeklerde de epilepsinin patolojisi, etiyolojisi insanla muadil klinik durumlar ortaya koyduğundan, insanlardaki epilepsi nöbetlerinin köpekler için de uygun rol model olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmaktadır. İngiltere de yapılan bir araştırmada köpekler için geliştirilen düşük yağ ve nispeten yüksek orta zincirli yağ asidi ihtiva eden diyet’in (Proplan NC NeuroCare) köpeklerde hem nöbet sıklığını hem de günlük nöbet sayısını (aynı gün içerisinde geçirdiği nöbet sayısını) önemli oranda azalttığını ortaya koymuşlardır. Orta zincirli trigliserid ihtiva eden diyetlerin sadece antikonvülzan amaçlı olarak değil, aynı zamanda çeşitli davranış problemlerinin giderilmesinde de yararlı olabileceği bildirilmiştir. Özellikle epilepsili insanlarda ve rodentlerde yapılan araştırmalarda katojenik diyet kullanımının dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu semtpomlarını nispeten azaltarak, nöbet sıklığında da anlamlı derecede bir azalma meydana getirdikleri ortaya konulmuştur. Volk ve arkadaşlarının (2016) yapmış oldukları bir araştırmada İnsanlarda ve Rodentlerde görülen dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu semptomlarına köpeklerde de rastlandığı ve orta zincirli trigliserid içeren diyetlerin potansiyel anksiyolitik etkilerinden ötürü bu davranışlarda azalma meydana getirdiklerini ortaya koymuşlardır. Tüm bu araştırmalardan yola çıkıldığında, epilepsili köpeklerde nispeten daha yüksek orta zincirli yağ asidi ihtiva ederek geliştirilen Ketojenik Diyetlerin kullanılması, köpeklerde gerek bazı davranış problemlerinin ve bunlar tarafından tetiklenebilecek epileptoid nöbetlerin sıklığının azaltılmasında katkı sağladığı düşünülmektedir.
SOSYAL MEDYA
İSTANBUL ADAKENT VETERİNER KLİNİĞİ Barış Mah. Çiftlik Cad. Adakent Villaları No:10 Beylikdüzü / İstanbul Tel : 0212 871 33 30 Gsm: 0552 838 30 06 E-posta: adakentveteriner@gmail.com E-posta: veterinerichastaliklari@gmail.com Web: www.adakentveteriner.com
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Bizi Arayın